2010. május 20., csütörtök

2010. május 19., szerda

A ráncok megszüntetése

      Ha azonban az arcbőr már ráncos, akkor mindezek a tanácsok már elkéstek. A ráncok megszüntetéséhez olyan készítményekhez kell folyamodni, melyek aktívabb hatóanyagot tartalmaznak. Minél gyorsabban cselekszünk, amikor a ráncok még csak felszínesek, annál hatásosabbak lesznek az eredmények.
      Íme, egy arcvíz recept a ráncok ellen: főzzünk fel jól egy liter esővízben 100 g árpát és 50 g árpakását. Szűrjük át és adjunk hozzá 2 g timsót (káliumalumínium-szulfátot).
      Egy másik recept ránc elleni arcvíz készítésére: 200 g rózsavíz, 50 g mandulatej, 4 g alumíniumszulfát. Minthogy ebbe a receptbe mandulatejre is szükség van, megadjuk annak előállítási módját is, mert kis ügyességgel magunk is elkészíthetjük: 25 g édes hámozott mandula, 50-50 g cet-faggyú (cetaceum), viasz és finom mosdószappan megreszelve, 150 g árpavíz, 50 g narancsvíz, 700 g desztillált viz, 50 g 90 fokos alkohol és 1 g rózsaolaj vagy levendulaolaj. Gőzfürdőn felolvasztjuk a viaszt, a faggyút és a szappant (egy olyan edényben, melyet fövő vizet tartalmazó másik edénybe helyeztünk). A mandulát darabokra törjük, felét összekeverjük az előbbiekkel, míg egynemű pasztát kapunk. Ezután a mandula másik felét is erőteljesen belekavarjuk. Cseppenként, folytonos keverés közben hozzáadjuk az alkoholt és a vizet, majd a keveréket átszűrjük.
      A mandulatej kiváló arctejet képez kényesebb arcbőr esetén.
      Ugyancsak ráncok ellen használható a következő arctej is: 150 g rózsavíz, 15 g hámozott mandula és 1 g alumíniumszulfát.
      Más készítmény a ráncok ellen, amely, kissé kényelmetlen ugyan, de rendkívül hatásos: jól összekeverünk 20 g burgonyakeményítőt, 50 g rizskeményítőt, 10 g íriszport és 1 g citromolajat. Ezt a keveréket finom vászonzsákba tesszük. Használat előtt a zsákocskát fövő vízbe mártjuk és borogatást készítünk, amit az arcunkra teszünk. Addig tartjuk ott, amíg időnk megengedi.
      Miután a borogatást leszedjük, töröljük le arcunkat gézbe csavart kis jégdarabbal.


_____________________________
Forrás:
A zöldség, a gyümölcs...és a szépség
Kaleidoszkóp, Bukarest, 1968

2010. május 18., kedd

A ráncosodás megelőzése

      Valljuk be: a múló idő által hagyott nyomok közül semmi sem nyugtalanít jobban, mint a ráncok. Egyrészt azért, mert a legláthatóbb jelei a hajdani szépség letűnésének, másrészt mert az évek elmúlását jelzik. Azonban némelykor indokolatlan a ráncokat a korral társítani. A későn előtűnő ráncok bizonyos korban természetesek, de egyes személyeknél már fiatal korban megjelennek. Ennek okai nagyon különbözők. Egyes esetekben a belső elválasztású, ún. endokrin mirigyek vagy az emésztőszervek hibás működésének következményei, máskor a bőr helytelen kezelése idézi elő. Legtöbbször azonban csakis és csakis a saját hanyagságunk a hibás. Emlékezzünk csak vissza, hányszor voltunk már olyan helyzetben, hogy a gyors lebarnulásért hosszasan napoztunk anélkül, hogy valamilyen óvintézkedést tettünk volna előzőleg; vagy máskor nem tulajdonítottunk semmilyen jelentőséget a hirtelen hőmérsékletváltozásnak; vagy válogatás nélkül használtunk mindenféle arcfestéket és kozmetikai készítményt, csak azért, mert hallottuk, hogy valakinek nagyon jót tett és nem gondoltunk arra, hogy vajon az megfelel-e a mi arcbőrünknek; vagy hirtelen fogyókúrára álltunk rá, ami hátrányosan hatott a bőr rugalmasságára; gyenge vagy túlságosan erős fénynél olvastunk vagy dolgoztunk, s nem védtük a szemet a hó vakító fehérségétől, hanem rábíztuk, hogy védekezzék, ahogy tud; s végül hányszor hagytuk, hogy a gondok, nehézségek teljesen magukkal ragadjanak, eluralkodjanak rajtunk, és depressziós állapotba kergessenek. Mindezek hevesen, kisebb-nagyobb sáncokat ásnak arcunkra. Ne feledjük el, hogy ilyen helyzetekben az arcnak kb. 60 izma lép működésbe: míg olyankor, amikor nevetünk, csak 13. Ismételjük el fejben többször is ezeket a számokat. Amikor nagyon elkeseredettek leszünk, gondoljunk erre, s meglátjuk, hogy ez meg fog mosolyogtatni, s ugyanakkor elvonja majd a figyelmet az idegességről. Természetesen senki sem állíthatja, hogy a ráncosodástól való félelmünkben kifejezéstelen maszkká merevítsük arcunkat. Lesújtó volna, ha valaki azt állítaná rólunk: homlokunk derültsége annak köszönhető, hogy soha egyetlen gondolat sem szántotta még át...
      Fontos az, hogy legyünk mértéktartók, és ismerjük meg azokat a lehetőségeket, amelyek eltompítják az érzelmi megrázkódtatások, a megerőltetések vagy kellemetlen körülmények által előidézett nyomokat.

      Tehát:
      A ráncokat ne próbáljuk meg púderrel eltüntetni, mert még feltűnőbbek lesznek.
      A szarkaláb megelőzéséért - szarkalábnak nevezzük a szem külső sarkából legyezőszerűen kiinduló ráncokat - tisztítsuk az arcot a halántéktól az orr felé induló mozdulatokkal.
      A toka képződésének megelőzése érdekében az arcot mindig alulról felfelé mossuk és töröljük.
      Ha az arcbőr még nem ráncos, ajánlunk néhány eljárást a ráncosodás megelőzésére.
  •       Szokjuk meg, hogy arcot és nyakat mindig friss főtelen tejjel mossuk, melyhez néhány csepp citromot csepegtetünk. Négyrét hajtott gézdarabot itassunk át tejjel, és könnyedén tamponáljuk vele a bőrt; ez felfrissíti az arcbőrt és késlelteti a ráncok megjelenését.
  •       Használjunk zamatos turbolyát (Anthriscus), készítsünk belőle főzetet, és mosakodjunk vele reggel és este. Az a képessége, hogy tartósítja az arcbőr frissességét, üdeségét.
  •       Kétszer egy héten készítsünk tojásfehérje habjából arcpakolást, melyhez kiskanálnyi citromlevet is adjunk.
  •       Folyamodjunk a sárgarépához (a murokhoz), mely gazdag A-vitamin tartalma miatt újjáéleszti és erősíti a finom bőrt, és megelőzi a ráncképződést és a szövetek gyengülését.
      A sárgarépát használhatjuk:
      - vékony karikára vágva és közvetlenül az arcra helyezve;
      - lé formájában. Kenjük be az arcot és a nyakat muroklével, hagyjuk megszáradni, és kb. félóra után ismét kenjük be;
      - használhatjuk végül megreszelve és tiszta lanolinnal összekeverve, hogy könnyű krém halmazállapotú legyen. Ezzel kenjük be az arcot.


_____________________________
Forrás:
A zöldség, a gyümölcs...és a szépség
Kaleidoszkóp, Bukarest, 1968

2010. május 17., hétfő

Tudja-e hogy...

... a szem ragyogása nagymértékben függ a szervezetbe jutó fluoridok mennyiségétől? A fokhagyma, a répa, a spenót és a káposzta nagyobb arányban tartalmazza ezt a szervezet számára hasznos ásványi sót, mint a többi növények.
... a citromlé egy késhegynyi konyhasóval keverve és addig verve, amíg tejszerűvé válik, enyhe hashajtó, tehát elősegíti a székrekedés megszüntetését, egyúttal azoknak a zavaroknak a kezelését is, melyeket a székrekedés okoz az arcbőr rovására?
... a csalángyökér főzet zsírtalanítja és újjáéleszti a hajat?
... a citromlével kevert friss tej kitűnő arcbőr lemosó?
... a pásztortáska - ez a kertekben és mezőn gyakran található gyomnövény - sok A-provitamint (karotént) tartalmaz, sőt e tekintetben túltesz a sárgarépán?
... a sáfrány, vízben kiáztatva, a haj színtelenítésére szolgáló tinktúraként használható? A gesztenyebarna haj sáfránnyal mosva szőke, fényes árnyalatot kap, ami azonban nem tartós.
... a citromlé édestejjel keverve óvja az arcbőrt a nap égető hatásától?
... a Panama-fa (10 g) esővízben (0,5 liter) főzve megszünteti a korpásodást, ha 3 hónapon át hetenként kétszer fejet mosunk vele?
... az almakúra jó hatással van az arcbőrre?
... bársonyossá teszi a bőrt a hársfavirág-fürdő?
... a fokhagyma serkenti a vérkeringést?
... a kapros vizes borogatás megszünteti a túlzott napozás okozta pirosságot és viszketegséget az arcon?

_____________________________
Forrás:
A zöldség, a gyümölcs...és a szépség
Kaleidoszkóp, Bukarest, 1968

2010. május 13., csütörtök

Száraz bőrre ajánlott kozmetikai pakolások

      Murokpakolás. Egy murkot reszeljünk meg, kever]ük össze főtt tej kiskanálnyi fölével, és az így nyert keveréket kenjük fel az arcbőrre. Ezt a puhító tulajdonságú pakolást főként az érzékenyebb arcbőrűeknek ajánljuk.
      Uborkapakolás. Egy uborka húsát reszeljük le, keverjük el kevés étolajjal és talkummal, úgyhogy egy habos pép állományát vegye fel.
      Korpapakolás. Ha arcbőrünk könnyen irritálódik, kedvező, vérbőség mérséklő hatást érhetünk el olyan maszkkal, amit 15 g búzakorpából, 10 g kaolinból, 5 g mézből és annyi vízből készítünk, amennyi egy sűrű pép előállításához szükséges.
      Borogatás - pakolás. Vegyünk egy akkora darab barchetet, amekkora arcunk és nyakunk együttes felülete. Vágjunk rajta nyílást a száj, az orr és a szem irányában. Készítsünk mályva- vagy székfűvirág főzetet, és amíg még meleg, mártsuk bele a fentiek szerint elkészített maszkot, majd helyezzük az arcunkra. Tartsuk ott 30 percig, utána pedig kenjük be arcunkat tápláló krémmel. Használat után öblögessük ki a maszkot, szárítsuk meg, és tartsuk egy nylonzacskóban. Ez esetben máskor is felhasználható.
      Földieper - vagy szamócapakolás. Ezekből a gyümölcsökből száraz arcbőr részére készíthetünk pakolást, mert tonifikáló hatásúak. Az összehúzó hatást közömbösíthetjük a gyümölcsnek főtt tej fölével vagy tejszínnel, tejföllel való keverésével.
      Kajszibarackos vagy őszibarackos pakolás. Ugyanúgy készül, mint az eperpakolás; természetesen a gyümölcsöt előbb meghámozzuk és kimagoljuk.
      Banánpakolás. Télen, amikor nem vagyunk bőviben a friss gyümölcsnek, a banánpakolás alkalmas lehet a petyhüdt arcbőrek. Egy banánt hámozzunk meg, nyomjuk össze a húsát, a azután keverjük össze kevés mézzel és adjunk hozzá kb. 10 csepp citromlevet.


_____________________________
Forrás:
A zöldség, a gyümölcs...és a szépség
Kaleidoszkóp, Bukarest, 1968

2010. május 11., kedd

Száraz arcbőr

      A száraz arcbőr érzékeny, könnyen irritálódik és idő előtti ráncosodásra hajlamos. A bőrt szárazzá teheti a zsírhiány, de a vízhiány is, mindkét esetben annak következményeként, hogy a faggyúmirigyek és az izzadságmirigyek hibásan működnek. Az ilyen bőr kezelésének célja, hogy vízzel telítse, vagy hogy táplálja a felhámot, hogy pótolja a zsírréteg hiányát, amely normális esetben a bőrt védi a légköri tényezők - szél, eső, nap - hátrányos hatásától. Megállapítható tehát, hogy - az esetek többségében - a puhító hatású növényekből álló receptjeink összetételében zsírok és hidratáló anyagok is vannak.
      A száraz arcbőr tisztítására szolgáló víz minőségére nagy figyelmet kell fordítani. Legmegfelelőbb az ásványi sótól mentes esővíz, mert ez mindennemű bőrre, s így a száraz bőrre még inkább ártalmatlan. Egy érzékenyebb bőrnek csak hasznára válhat, ha olyan esővízzel mossuk, amelybe poharanként 2 kanál friss tejet kevertünk. Ha a bőr elvesztette víztartalmát, célszerű olyan oldattal lemosni, amit 50 g mályvagyökérnek 1 liter esővízben történő kiáztatása után nyerünk. E két nap alatt, amíg a kiáztatási folyamat tart, lemosásra használhatunk főzetet: 1/2 liter esővízben 50 g mályvagyökeret megfőzünk.
      A száraz arcbőr ápolásában is fontos szerep jut az uborkalének, amelynek az a tulajdonsága, hogy vízzel telíti és bársonyossá teszi a bőrt. Ha az arcbőr nagyon száraz, hámlásra hajlamos, uborkalével kezeljük - kb. egy 250 g-os pohárnyival, amibe egy kanál olajat töltöttünk. Kenjük be arcunkat ezzel a keverékkel, hagyjuk kb. egy fél óráig hatni, utána mossuk le jól langyos székfűvirág forrázattal.
      Az arcbőr hidratálására használhatunk uborkatejet is, amit a lehető legkönnyebben elkészíthetünk: 6-7 szelet friss uborkát lehámozunk és kiáztatunk egy nagy pohár tehéntejben. Arcbőrünket naponta letöröljük ezzel a tejjel. Miután megszáradt, rózsavízzel távolítjuk el.
      Egy másik recept, amelyet uborkalével készítünk: 500 g levet összekeverünk 100 g szesszel és 2,5 g citromsavval, majd beleöntünk 3-4 kanál mézet, és jól összekeverjük.
      A száraz bőrnek hetenként egyszer gőzfürdőre van szüksége. Főzzünk meg 5 fügét egy liter tejben. Húzzuk félre vagy tartsuk lassú tűzön az edényt, és arcunkat gőzöljük a felszálló gőzzel. A gőz bársonyossá teszi az arcbőrt s ugyanakkor meglágyítja a hangot.
      Hasonló eredményt érünk el a mákvirág használatával. Készítsünk egy marék mákvirágsziromból forrázatot egy pohár vízzel, s ezzel reggel és este mossuk le az arcunkat. Ez a viráglé megelőzi a ráncosodást is.
      A száraz arcbőr élénkítésére alkalmas módszer a rózsaszirmok használata. Lassú tűzön forrásban tartott vizet tartalmazó edény fölé tegyünk egy szűrőt, amelyre több egymás fölötti rétegben rózsaszirmokat helyezünk. Egy kartontölcsérrel irányítsuk arcunkra a keletkező gőzt. A zsíros rétegeken áthatoló gőzök magukkal ragadják a virágokban lévő illóolajokat, s azok táplálják és hidratálják egyidejűleg a felhámot.
Ha valakinek a bőre nem eléggé rugalmas, a széltől vagy napsugártól érdessé vált, mossa le disznóparéj (Amaranthus) forrázattal. Töltsünk fél liter forrásban lévő vizet egy marék kiválogatott és előzőleg megmosott disznóparéjra. Fedjük be az edényt, és hagyjuk félrehúzva egy félóráig. Szűrjük át a forrázatot, s miután lehűlt, mosakodjunk meg vele.
      A mályvafőzettel végzett borogatás felfrissíti és hidratálja a petyhüdt arcbőrt.
      A citromlénél kevésbé összehúzó hatású narancslé kitűnő eredménnyel felhasználható a kiszáradt arcbőr kezelésére. Miután a narancslé megszáradt az arcon, rózsavízzel kell lemosni.
      Kiváló hidratáló tulajdonságokkal rendelkezik a sárgadinnye húsa is. Ahányszor csak módunkban áll, töröljük le arcunkat egy darabka sárgadinnyehússal.

_____________________________
Forrás:
A zöldség, a gyümölcs...és a szépség
Kaleidoszkóp, Bukarest, 1968

2010. május 10., hétfő

2010. május 4., kedd

Zsíros bőrre való kozmetikai pakolások

Néhány szó a kozmetikai pakolásról

      Ősidők óta ismert, eredményes arcápolási mód ez.
      Például, a római nők lefekvés előtt arcukra gabonalisztes borogatást tettek. Annak bizonyságául, hogy a kacérság nem a nők sajátja, megemlítjük, hogy III. Henrik francia király a kozmetika történetébe is bekerült, mint a tojásfehérjés arcpakolás ,,feltalálója”.
      Az arcpakolásokkal elért kiváló eredmények következményeképpen ezek rendkívül elterjedtek a kozmetikában.
      A pakolásokat vagy maszkokat úgy készítjük, hogy különböző, minőség szerint összeválogatott anyagokat - serkentőket, szárítókat, puhítókat, nyugtatókat - keverünk össze, attól függően, hogy milyen sajátosságú arcbőr kezelésére akarjuk felhasználni. A pakolások lehetnek kenőcsszerűek, néha folyadékok, amit egy ecset segítségével egyenletesen felkenünk az arcra.

      Maximális eredményt a maszkok használatával úgy érünk el, ha - hosszas tapasztalatból származó - néhány szabályt betartunk:
  • •Mielőtt a maszkot használnók, alkalmazzunk zsírtalanítót vagy tisztítsuk meg arcbőrünket gőzöléssel.
  • •A maszkot ne csak az arcra, hanem a homlokra és a nyakra is alkalmazzuk.
  • •A szem körül hagyjunk egy szabad sávot, amire zsíros krémet kenünk.
  • •A szemhéjra tegyünk székfűvirágból vagy búzavirágból készült főzettel átitatott vattás borogatást.
  • •Kezdés alatt nyújtózzunk el hanyatt fekve, minél kényelmesebb helyzetben.
  • •Hagyjuk a pakolást legalább 20 percig az arcon.
  • •A pakolást eltávolítása előtt áztassuk fel meleg pólyával, s utána langyos vízzel mossuk jól le arcunkat.
  • •A kezelést hidegvizes borogatással fejezzük be.

Zsíros bőrre való kozmetikai pakolások

      Citromleves pakolások. Erőteljesen verjük fel egy tojás fehérjéjét, amíg kemény hab képződik. Adjunk hozzá egy kiskanál citromlevet; verjük fel újra a keveréket, amiből kitűnő zsíroldó pakolás lesz, amely egyben összehúzó és tápláló is.
      A sörélesztővel és mézzel kevert citromlé folyékony pépet képez, ami egyenletesen felkenve az arcra, táplálja a felhámot, összehúzó hatása révén pedig bezárja a kitágult pórusokat.
      És most egy ránc-ellenes pakolás, amelynek az alapját szintén citromlé képezi. Keverjünk össze egy kiskanál citromlevet vagy két kiskanál narancslevet vagy grapefruit levet egy kiskanál teljes tejjel és egy kanál, kétszeres mennyiségű vízzel felhígított szesszel. A pakolást úgy alkalmazzuk, hogy többszöri ecseteléssel vagy tamponálással visszük reá az arcra.
      A paradicsomleves pakolást jól megérett és kimagolt paradicsomból készítjük úgy, hogy a paradicsomot meg is hámozzuk. Hogy a pakolásnak megfelelő állományú lehessen, keményítővel, kaolinnal vagy talkumporral keverjük.
      Földieper- vagy szamóca-pakolás. Az összehúzó és tonikus hatású epret vagy szamócát összezúzzuk, talkummal vagy kaolinnal keverjük, és néhány csepp citromlevet adunk hozzá. Vigyázat: ha valaki érzékeny ezekre a gyümölcsökre, ne használja pakolásra sem.
      Növeny-pakolás. Székfűvirág (kamilla), mályva, csengőfű virágnak és útifű levélnek a tömény forrázatából készítjük. A forrázatból veszünk egy kanál folyadékot és kaolinporral keverjük, mindaddig, amíg sűrű pépet nyerünk, amit egyenletesen felkenünk az arcra. Megjegyezzük, hogy ezt a maszkot mind a zsíros, mind a száraz bőrűek használhatják.
      Birsalma-pakolás. Egy jól lehámozott birsalmát reszeljünk meg a reszelőnek aprófogú felületével. Keverjük össze kevés talkumpúderrel, és az így nyert kenőcsöt kenjük arcunkra, miután arcbőrünket zsírtalanítottuk és megtisztítottuk. 20 perc múlva langyos vízzel lemossuk.
      Ezt a pakolást csak a nagyon zsíros bőrű személyek használják, mert a birsalma erősen összehúzó hatású.
_____________________________
Forrás:
A zöldség, a gyümölcs...és a szépség
Kaleidoszkóp, Bukarest, 1968