Úgy gondolja asszonyom, hogy a szépségápolás sok idejét rabolja el ? Pedig nem így van. A titok abban rejlik, hogy megtanuljuk - s ez nem nehéz – teljes mértékben kihasználni a Természet laboratóriumát és idejében előkészíteni mindazt, ami a rendszeres szépségápoláshoz szükséges. A „terv” egyszerű. Azzal kezdjük, hogy a fiókos szekrény vagy éjjeliszekrény egy sarkába berendezünk egy állandó „fegyvertárat”, amit a szépség meghódításának szentelünk. Itt elrendezzük az alkoholt, növényi ecetet, lemosó arctejet, kaolinport, hintőport stb. tartalmazó üvegcséket, hogy azok könnyen láthatók és mindig kéznél legyenek. Ugyancsak itt helyezzük el a mályva, a dió és útifű levelet, a kamillavirágot, a levendulát, a búzavirágot s általában minden olyan gyógynövényt, amelyekre az arcunk bőrtípusához szükséges kozmetikai készítmények összetételéhez szükség lehet. Hasonlóképpen gondoskodjunk arról, hogy ne hiányozzék a vatta, a géz és azok a krémek, amelyeket használunk.
Időt és ugyanakkor pénzt is megtakarítunk, ha a szükséges növényeket, optimális időszakban magunk gyűjtjük be és szárítjuk meg.
Ilyen értelemben hasznos lehet a következő kis útmutató.
JANUÁR
A téli ünnepek, a néha túlságosan nagy vendégsereglettel meghagyják nyomaikat: vértolulásos arcbőr, fáradt, karikás szemek, nem kívánatos súlytöbblet. Azonnal minden intézkedést meg kell tennünk ezek kiküszöbölése érdekben.
Kezdjük azzal, hogy ésszerű táplálkozással a szervezetet méregtelenítjük. Kerüljük a nehéz ételeket, és a napi étrendbe minél több gyümölcsöt és zöldséget iktassunk be. A nyers gyümölcs és zöldség ebben az időszakban nehezebben hozzáférhető, azonban kis igyekezettel olyan étrendet állíthatunk össze, amelyből nem hiányzik az endívia-saláta, a sárgarépa és a zeller, az alma és citromfélék. Néhány napig a vacsora legyen joghurt vagy két alma. Egyébként az év minden időszakában tanácsos naponta legalább egy nyersalmát elfogyasztani. A lehetőségektől függően minden reggel igyunk egy pohár gyümölcslevet vagy legalább egy tömény limonádét. Ha a gyomor renyhén működik, gyengébb vagy erősebb hajtó teákkal segíthetünk rajta. A gyomorműködéstől és a nyáron begyűjtött növényi tartaléktól függően használhatunk enyhe hajtóként kőrislevél-teát, amit 4 kanál kőrislevél forrázatából készítünk egy fél liter vízzel. Használhatunk cikóriagyökér forrázatot is, ami kedvezően befolyásolja az emésztést, valamint a máj és a vesék működését. Makacs székrekedés ellen kutyabenge főzetet használunk, amelyet két részletben készitünk: először két kanál kutyabenge kéregre 1/2 liter forró vizet töltünk. Ezt 15-20 percig lefedve az edényben hagyjuk. A következő részletben úgy járunk el, mint bármely más főzetnél, vagyis gyenge tűznél fél órán át főzzük. Végül leszűrjük és este lefekvés előtt egy pohár langyos teát iszunk. Ugyanilyen célra - idült székrekedés ellen - használhatunk este, tejben vagy teában áztatott lenmagot (amennyi egy kávéskanálban elfér).
Ezzel a belső kezeléssel párhuzamosan fokozzuk az arcbőrre fordított figyelmet. Vizsgáljuk meg figyelmesen arcbőrünket, még ha ez kezdetben nem is okoz különösebb kedvtelést, - egy nagyító tükörben (bármely illatszerboltban vagy orvosi műszereket árusító üzletben beszerezhető). Még ha rendes arcbőrünk van is, előfordulhat, hogy az előző időszakban túlzott hús- és édességfogyasztás következtében arcbőrünkön pattanások vagy fekete pontok (mitesszerek) jelennek meg. Különösen áll ez zsíros bőr esetén. Ilyenkor alkalmazzunk kamillás gőzölést és tiszta géz segítségével távolítsuk el a fekete pontokat. Egy nyugtató vagy összehúzó hatású forrázat, egy puhító vagy tápláló pakolás egészítse ki ezt az első intézkedést. Ugyanakkor a szemhéjakra tegyünk kamilla vagy búzavirág-teás borogatást, és frissítsük fel a nyak bőrét.
FEBRUÁR
Fordítsunk figyelmet a bőr tisztításának és táplálásának módjára. Ne feledjük el, hogy télen nagyobb mértékben használjuk a fedőszereket, mint más évszakokban, ami teljesen helyénvaló is, ha arra gondolunk, hogy a púder védi az arcot a téli hőingadozásokkal szemben és hogy a téli napokon több órán át mesterséges fényben tartózkodva fokozottabb mértékben szükség van a festékre.
Így tehát az arc napi tisztítása feltétlen kötelező. A nyáron elkészített uborkalevet bármilyen bőr jól elviseli. Azonban ha száraz bőr tisztítására használjuk, utólag az arcot zsíros krémmel kenjük be.
Az arcbőr tisztítására, különösen, ha száraz, használjuk ki teljes mértékben a tél nyújtotta forrást: a havat. Tiszta helyről összegyűjtjük a havat. Miután elolvadt, a nyert folyadékot steril gézen átszűrjük. Nyilvánvaló, hogy a zsíros bőrnek is csak hasznára válik a hóból nyert víz. Hasonlóképpen, ha zsíros bőrre ajánlott kezelés után az arcbőrt kis hógolyóval átsimítjuk, a bőr simábbá, fénylőbbé válik.
Ebben az időszakban a citromfélék gazdag választéka - a narancs, a mandarin, a grapefruit, a citrom - lehetővé teszi, hogy kézápolásra citromlevet nyersen vagy más szerekkel keverten használjunk. Ugyanakkor az arcra zsíros bőr esetén citromlé alapanyagú pakolásokat, petyhüdt bőr esetén pedig banánpakolást használunk. Ne feledjük el, hogy a citromlé különféle keverékekben hozzájárul a ráncok képződésének megelőzéséhez. Ugyanezt a célt szolgálja a kitűnően tápláló sárgarépa is, amely nem hiányzik még ebben az évszakban sem.
MÁRCIUS
A tavasz néha félénken, máskor bátrabban kopogtat ajtónkon. Kezdetben bátortalanul, majd a nap barátságos sugaraitól serkentve a hóvirág kibújik a téli hótakaró alól. Ő a tavasz hírnöke, és ugyanakkor egyetlen orvosság a márciusi napfény okozta szeplők és arcfoltok ellen. Íme, hogyan használjuk fel e kevésbé ismert tulajdonságát.
Miután a hóvirág leveleit eltávolítottuk, virágait egy edénybe tesszük, s erre rácsavarjuk két jól érett citrom levét. Jól összerázzuk, hogy a virágokat alaposan átjárja a citrom leve. Ezután a virágokat sűrű lenvászon zsákocskába tesszük, szorosan megkötjük, s langyos helyen három napig állni hagyjuk. Ezután kicsavarjuk a zsákocska tartalmát és a nyert folyadékot gézen átszűrjük. A hóviráglevet sötét színű üvegben tároljuk, amit leviaszolt dugóval zárunk le. A kezelés egyszerű. Lefekvés előtt egy vattát átnedvesítünk a hóvirág levével és megdörzsöljük az arc vagy kéz foltos részeit, megismételve a műveletet, amíg a szeplők vagy foltok eltűnnek.
A piacon kezdenek megjelenni a csalán, a zápóca és a spenót. Egészítsük ki étrendünket ezekkel az újdonságokkal. A csalánkúra teljes egészében felélénkíti a szervezetet, csökkenti a télvégi jellegzetes vitaminhiányt. Egy liter vízhez számítva négy kanál jól felaprózott csalánlevélből készítsünk forrázatot, és abból naponta igyunk 2-3 pohárral.
A csalánt használjuk hajápolásra is. Mossuk meg hajunkat azzal a vízzel, amelyben csalánt főztünk. Korpásodás ellen a hajhagymák megerősítéséért mossuk a fejet bojtorjángyökérrel kevert csalánlevél és gyökér főzetével.
Nyilvánvaló, hogy az előző hónapokban ajánlott nyers gyümölcsök és zöldségek naponta elengedhetetlenek a táplálkozásból ebben az időszakban is. Hasonlóképpen folytatjuk a rendelkezésre álló nyers zöldségfélékből és gyümölcsökből készült szépségápolási kezeléseket.
Az egészségesen kitelelt burgonyából pép készíthető, amely a kézbőrt fehéren és bársonyosan tartja. A burgonyapép készítése egyszerű, és alig néhány percet vesz igénybe. Egy főtt, letisztított és jól összetört burgonyából készítjük, amelyet összekeverünk egy fél citrom levével, majd egy kávéskanál glicerint adunk hozzá. Az így készített pép néhány napig eltartható s így ha hetente kétszer elkészítjük, megfelelő mennyiséget nyerünk ahhoz, hogy a kezet naponta bedörzsölhessük.
ÁPRILIS
A zimankós hideg és borús hónapok után annyira óhajtott áprilisi napfény az érzékenyebb bőrön bizony elég nagy mértékben előidézheti a szeplősödést és foltok képződését. Védjük bőrünket ebben a hónapban is, és a szeplők megjelenésének megelőzése céljából mossuk le arcunkat naponta bodzaforrázattal vagy árpakása főzettel.
Készüljünk fel a melegebb hónapokra, amikor az év többi részében a ruhával borított testrészeinkről lekerül a ruha. A blúzok rövid ujjúak, tehát ellenőrizzük a könyököket. Ha a könyök bőre száraz és érdes, egymásután több napon át kenjük be olajjal, lehető1eg olajbogyó olajával, amelybe verbéna kivonatot kevertünk.
Nemsokára kivágott ruhát viselünk. Vigyázzunk, hogy a nyakunk ne legyen petyhüdt. Ha a nyak bőre ernyedt, hosszasan masszírozzuk - kiindulva az áll alól, a kivágás felé - rózsavízzel vagy narancshéjból készült főzettel.
Közeledik az az idő, amikor a harisnyát is letesszük. Fordítsunk figyelmet a lábak ápolására: szükség esetén szőrtelenítsük, gondozzuk a körmöket és a sarkokat is. Ha a láb bántóan fehér, kenegessük be zöld dióhéj főzetbe mártott vattával, amint azt a „Barnulás napfény nélkül” című fejezetben ajánlottuk. Persze ezt csak akkor tehetjük meg, ha elég előrelátóak voltunk, és idejében gondoskodtunk zöld dióhéj begyűjtéséről.
Használjuk ki ebben az évszakban a salátát. Íme, a salátalevélből készült szépségápoló szer receptje, amely amilyen egyszerű, olyan hatásos. Felfőzünk 100 g salátalevelet 0,5 liter vízben, lehetőleg esővízben. A főzetet leszűrve, hozzákeverünk egyenlő mennyiségben mézet. Az arcbőrre kenve, ez a szer a bőrnek fényt és csillogást kölcsönöz.
A tavaszi eső - amint tudjuk - jó hatású, erősíti az arcbőrt. Ne szalasszuk el az alkalmat, ha esőben sétálhatunk, kitéve arcunkat e természetes serkentő zuhanynak. Ugyanakkor esős napokon ne feledjünk el esővizet gyűjteni tiszta edénybe, amelyet aztán lefedünk, s az arc- és hajmosásra, valamint különböző főzetek készítésére használunk fel.
MÁJUS
Az eper és a szamóca hónapja. Tegyük lehetővé, hogy az arcbőr is hasznot húzzon e gyümölcslevek erősítő és ugyanakkor összehúzó hatásából. A gyümölcs egészében vagy összetörve és kaolinnal összeheverve, pakolás formájában tanácsos a zsíros, faggyús arcbőrre, míg tejföllel vagy tejszínnel a száraz és rendes arcbőr ápolására használatos.
Virágzik a rózsa. Készítsünk rózsavizet, ami elengedhetetlen az egész éven át tartó rendszeres arcápoláshoz. Ugyanakkor tartalékoljunk szirmot, amit előzetesen megszárítunk és vászonzsákocskában száraz helyen tárolunk. A rózsaszirom forrázatot szükség esetén borogatásként alkalmazzuk a fáradt szemek felfrissítésére. Tulajdonképpen most kezdődik sok olyan növénynek a begyűjtési ideje, amelyeket a hosszú téli évszak alatt használunk. A most begyűjthető mentából, ürömből és kakukkfűből erősítő teák készíthetők, amelyek a vérszegénység leküzdésére és emésztőszervi zavarok esetén használhatók, mert e zavarok kiküszöbölése nélkül nem is képzelhető el egészséges és szép arcbőr. Hatóanyagtartalma miatt a kakukkfű a zsíros bőrök ápolására is használatos - egy nagy pohár vízből és 10 g felaprított növényből készült forrázattal való borogatás formájában. De használhatjuk a fürdővíz illatosítására is: ez a fürdő megnyugtatja az idegeket.
Ebben az időszakban gyűjtik be a kutyabengét is - hatásos növényi hajtószer -, az útifüvet, amelyből szájöblítőt készítünk és borogatást a bőr fekélyesedése ellen, valamint a kamillát, amelynek fertőtlenítő, érzéstelenítő, és gyulladásoszlató hatása miatt felhasználása gyakorlatilag nem ismer határokat. A kamilla hatásának fokozása céljából vonjuk ki a virágokból a hatóanyagok legnagyobb részét a következő eljárással: fél órán át áztassunk egy kanálnyi növényt egy csésze hideg vízben. Szűrjük át a folyadékot és tegyük egy befőttes üvegbe. A megmaradt virágokat két pohárnyi forró vízzel leforrázzuk, lefedjük és körülbelül negyedórán át állni hagyjuk. Miután átszűrtük a teát, rátöltjük az első folyadékra, ugyanabba az üvegbe.
Nyilvánvaló, hogy ebben a hónapban a különböző virágok bősége arra késztet, hogy lakásunkat mindenféle illatos növénnyel díszítsük. Vigyázzunk, a növények illata migrént okoz, ami nem szépíti az arcot. Tehát nappal tartsuk az ablakot nyitva, éjszakára pedig a hálószobából tegyük ki a virágokat.
JÚNIUS
Közeleg a szabadság ideje. Mielőtt véglegesen eldöntenénk, hol fogjuk tölteni pihenő napjainkat, ne hanyagoljuk el felkeresni az orvost. Ha tanácsát követjük, sikerül jól pihenni, erősen, egészségesen és kétségtelenül megjavult általános külső megjelenéssel fogunk hazatérni. Járjunk el ilyen értelemben is ésszerűen. A szabadságot megelőző napokat használjuk fel arra, hogy hozzászoktatjuk magunkat a naphoz és a vízhez. Ily módon a szabadság minden egyes napja mentes lesz bármilyen megszorítástól.
Szokjuk meg ésszerűen összekapcsolni a hasznost a kellemessel. A szabad levegőn, „a zöldben” tett séta vagy kirándulás ugyanakkor nagyszerű alkalom arra is, hogy a szépségápoláshoz szükséges növényeket begyűjtsük. A hársfák virágba borultak. Ahányszor csak tehetjük, gyűjtsük a hárs virágát. Miután a napon megszárítjuk, tiszta zsákocskába tesszük és így, száraz és jól szellőző helyen tárolva hosszú ideig eltartható. A megszárított hársfavirágot a téli hónapokban használjuk fel, akár nyugtató fürdőként, amikor fáradtak és idegesek vagyunk (500 g hársfavirág jár egy fürdőhöz), akár a szem alatti karikák eltüntetésére (langyos borogatás 5 percen át). Hasonlóképpen hárs forrázatot használhatunk torok- és szájöblögetésre is (4 kanál virág egy nagy pohár vízhez, amihez késhegynyi szódabikarbonátot teszünk szájbántalmak esetén), nem beszélve számtalan gyógyászati felhasználásáról.
Vonjuk be segítségül a gyerekeket is a mályva (Malva) gyűjtésénél - amelynek puhító hatását az előzőkben ismertettük, úgyszintén a fekete bodzavirág (Sambucus nigra) gyűjtésénél - amiből elhízás elleni tea készíthető, vagy a csengettyűfű (Hypericum) összegyűjtésénél, aminek főzete borogatásként serkentő hatású a hervadt és száraz arcbőrre.
A csengettyűfűből nyugtató olaj is készíthető, ami a tulajdonképpeni égésekre vagy a hosszas napozás következtében beálló égésekre használható. Egy ősrégi, egyszerű recept szerint állítható elő úgy, hogy a csengettyűfű virágját egy hónapon át napraforgóolajban áztatjuk. Ha azonban rövidebb idő alatt akarjuk előállítani, használjuk a következő receptet: egy edénybe teszünk 30 g száras csengettyűfű virágot, s erre 30 g tiszta alkoholt töltünk - vagy kétszer annyi pálinkát -, és ezt ázni hagyjuk 12 órán át, majd ehhez 300 g napraforgóolajat adunk. A nyert keveréket gőzfürdőbe tesszük, és 2-3 órán át főzzük. Ezután a főzetet levesszük a gőzről, lefedjük, hogy por és más szennyeződés ne kerüljön bele. Néhány nap múlva gézen átszűrjük, s egy napi pihenés után a szűrést megismételjük. Majd a vöröses, tiszta olajat, amit előállítottunk, sötét üvegbe töltjük, és szükség esetén az üvegből használjuk.
Most van a kajszibarack ideje. Ne mulasszunk el egyetlen napot sem, hogy egy érett kajszibarack húsával ne tisztítanánk meg és ne frissítenénk fel az arcbőrünket.
Kezdődik a paradicsomidény. Az a tény, hogy néhány hónapon át naponta vagy majdnem mindennap asztalunkra kerül a paradicsom, természetesen megkönnyíti szépségápolási célokra való felhasználását is. A paradicsomlevet és paradicsomlé-pakolást zsíros bőr kezelésénél használjuk.
JÚLIUS
Ha nehezen viseljük el e hónap égető forróságát, jó ha ismerünk egy-egy kisegítő ellenszert.
Erős izzadás esetén naponta igyunk meg 1-2 pohár diólevél-teát vagy a diólevelet keverhetjük jól felaprózott zsályával. Ezt a belső kezelést összekapcsolhatjuk diólevél-fürdővel is, ami azonkívül, hogy erősíti a szervezetet, érezhetően csökkenti az izzadást is.
Meggondolatlan volt asszonyom? Hosszú ideig napozott? Arca „lángban” ég? Vegyen azonnal egy marok zöld salátát. Forrázza le, majd úgy nedvesen borítsa arcára. Gyulladást szüntető hatása nem fog késlekedni.
Túlzottan. izzad az arca? Kenegesse be rózsavízből (120g), precipitált kénbő1(20g) és 30 fokos alkoholból (20-25 g) álló oldattal.
Ne feledjük el, hogy az erős napfény fokozza a bőr kiszáradását és elősegíti a bőrbántalmak felléptét és a túlzott faggyúképződést. Itt az ideje a cickafark (Achillea millefolium) begyűjtésének. Használjuk forrázat alakjában, egy pohár vízhez egy kanálnyit, amivel borogatjuk a gyulladásos bőrfelületet. Ilyen célra használható a kamilla, a mályva és boglárka, is, amelyek után tápláló krémet alkalmazunk. A zsíros, pattanásos bőrre nagyon hasznos a bojtorján-, a dió-, a zsálya-, mezei árvácska főzettel végzett borogatás, zöldbabban gazdag táplálkozás vagy a száraz babhüvelyből készült főzet.
AUGUSZTUS
A természet készségesen ontja az év gyümölcseit és zöldségeit. Ez az az időszak, amikor a nyár termései már az itt-ott bátortalanul felbukkanó őszi termésekkel találkoznak. Itt az ideje, hogy hetente egyszer a megszokott étrendbe egy-egy nyersgyümölcs- vagy zöldségnapot iktassunk. Augusztus sárga- és görögdinnyét, őszibarackot és szőlőt kínál. Paradicsom, paprika, káposzta, uborka bőven kapható.
A szervezet méregtelenítésének igen kitűnő eszköze a görögdinnye, amely vizelethajtó hatása miatt számos toxint eltávolít a szervezetből. Tehát jegyezzük fel szépségápolási naptárunkba a görögdinnyét, mint élelmiszert, külső kezelésre pedig az őszibarackot. Száraz bőr esetén egyetlen jól termett őszibarack az arcon átsimítva már biztosítja a bőr felfrissülését.
Érett, lédús uborkából készíthetünk uborkalevet, amelyet hosszabb ideig eltarthatunk, ha 1/5 - 2/5 arányban alkoholt adunk hozzá.
Ha száraz az arcbőr, csak friss uborkalevet használjunk, amit kis mennyiségben 2-3 napra készítünk, hogy ezáltal az alkohol használatát kiküszöböljük.
Hasonlóképpen az idő alkalmas az uborkatej készítésére is, amelynek készítési módját megtalálhatjuk a bőrápolásról szóló fejezetben.
Hegyi utakon barangolva gyűjtsünk szederlevelet is. Ez nagyon jól fog télen, amikor az ülő életmód miatt néhány kiló súlytöbbletet veszünk fel, amit nehezen tudunk leadni. Ezen a kellemetlenségen segít az egyszerű szederlevél tea, vagy pitypanggal, áfonyával, bodzavirággal keverten. Jegyezzük meg azonban, hogy fogó hatása miatt a székrekedés fokozására hajlamos.
SZEPTEMBER
A szabadságok ideje vége felé közeledik. legtöbbször a túlságosan sok víz, napfény és szél érdessé tette a bőrt. Nézzük át ezért a puhító és a bőr nedvességét visszaadó kezelések módját.
Az égő napsütés következtében törékennyé vált, elszíntelenedett a haja? A szőkék mossák meg kamillával, a barnák és feketék pedig csalángyökérrel vagy diólevéllel. A rozmaring levél főzete erősíti a hajat, hajlékonyságot és fényt kölcsönöz neki. Ha fehér haja van, dörzsölje he búzaliszttel majd erőteljesen kefélje meg. A szokottnál nagyobb mérvű hajhullás esetén a hajgyökereket citromlével dörzsöljük be, vagy használjuk rumba áztatott hagyma oldatát.
Megérkezett végre a szőlőkúra ideje. Válasszunk lehetőleg fekete szőlőt, amely vasban és tanninanyagokban gazdagabb. A szükséges szőlőmennyiség az étrend összetételétől függ. Ha a szőlőt a megszokott étrendbe iktatjuk, naponta legfeljebb 1 kg-ot fogyasztunk. Ha azonban az illető napon csak szőlőt eszünk, akkor 2-2,5 kg fogyasztható összesen, 250-300 g-os adagokra felosztva.
A cukron kívül tartalmazott vitaminok és ásványi sók hatására a szőlő újjáéleszti az egész szervezetet, normálizálja egyes belső szervek működését is, ami erősen kihat az arcbőrre is.
OKTÓBER
Ameddig még lehetséges, iktassunk a mindennapi táplálkozásba friss gyümölcsöt és zöldséget. Tartsunk almakúrát, lehetőleg nyers almával. Ha így nem bírjuk, fogyasszuk főzve vagy átszűrt lé formájában. Tartós székrekedés esetén – amely nagyon káros hatással van az arcbőrre - napi 5-6 db sült alma fogyasztásával javulást érhetünk el. A gyomor rendbetartására fogyasszunk szilvát, de ne adjunk a gyümölcsnek semmiféle szépségápolási szerepet. A cseresznye és meggy mellett a szilva azon kevés számú gyümölcsök közé tartozik, amelyeknek nincs kozmetikai értékük. Hasonlóképpen nagyon óvatosan használható fel a birsalma arcpakolásra, de csakis nagyon kitágult pórusú, zsíros bőr esetén. Ugyanebbe a csoportba tartozik a gesztenye is, amelyet nagy elővigyázattal használhatunk fel faggyús bőr pakolására. A héjától megtisztított gesztenyét finomra megreszeljük, és mézzel összekeverve használhatjuk fel. 10 perc eltelte után az arcról a pakolást mályva forrázattal mossuk le.
Éppen úgy, mint tavasszal - használjuk ki az eső nyújtotta jótékony zuhanyt, amely felfrissíti bőrünket. Az esőnek zuhanyhoz hasonló hatása serkenti a vérkeringést, amit fel kell használnunk a ráncok megjelenésének késleltetésére.
Éppen úgy, mint tavasszal - használjuk ki az eső nyújtotta jótékony zuhanyt, amely felfrissíti bőrünket. Az esőnek zuhanyhoz hasonló hatása serkenti a vérkeringést, amit fel kell használnunk a ráncok megjelenésének késleltetésére.
NOVEMBER
A nyers káposzta fontos C-vitamin forrásunk marad, azzal a feltétellel, hogy pincében vagy fűtetlen helyiségben, egyenként papírba csomagolva tároljuk. A kezdődő, vitaminokban szegény hideg évszakban nem szabad lebecsülnünk.
A gyümölcsök hiányában a zsíros arcbőrt letisztíthatjuk egy kozmetikai liszttel, amit 50 g búzakorpa, 50 g mandulaliszt és 25 g kukoricaliszt, valamint 10 g borax keverékéből állítunk össze. Az így előállított lisztet fedett üvegben tartjuk. A bőr zsírtartalmától függően használjuk hetente egyszer vagy kétszer, sőt szukség esetén még gyakrabban.
Ha érzékeny, sápadt vagy petyhüdt az arcbőrünk, naponta fogyasszunk egy pohár A-vitaminban gazdag sárgarépalevet. A sárgarépának felújító hatása van a bőrre, sőt a hajra is. Külsőleg reszelt sárgarépa pakolást használunk tejszínnel összekeverve, vagy sárgarépalével mossuk le az arcunkat. A sárgarépa megszínezi az arcot, de az egy-két óra múlva eltűnik.
Hasonlóképpen a kevés tejben főzött alma visszaadja az arc üdeségét.
A gyümölcsök hiányában a zsíros arcbőrt letisztíthatjuk egy kozmetikai liszttel, amit 50 g búzakorpa, 50 g mandulaliszt és 25 g kukoricaliszt, valamint 10 g borax keverékéből állítunk össze. Az így előállított lisztet fedett üvegben tartjuk. A bőr zsírtartalmától függően használjuk hetente egyszer vagy kétszer, sőt szukség esetén még gyakrabban.
Ha érzékeny, sápadt vagy petyhüdt az arcbőrünk, naponta fogyasszunk egy pohár A-vitaminban gazdag sárgarépalevet. A sárgarépának felújító hatása van a bőrre, sőt a hajra is. Külsőleg reszelt sárgarépa pakolást használunk tejszínnel összekeverve, vagy sárgarépalével mossuk le az arcunkat. A sárgarépa megszínezi az arcot, de az egy-két óra múlva eltűnik.
Hasonlóképpen a kevés tejben főzött alma visszaadja az arc üdeségét.
DECEMBER
Decemberrel együtt jelentkeznek a tél tartós jelei is: havas eső, havazás, hóvihar. Tegyük meg a szükséges óvintézkedéseket, hogy a hőingadozások ne ártsanak meg szépségünknek.
Mielőtt kilépnénk a lakásból, kenjük be arcunkat nappali krémmel. Viseljünk meleg cipőt és vastag kesztyűt. Amikor a hidegből melegbe lépünk, a kesztyűt néhány pillanatig tartsuk még kezünkön, hogy hozzászokjon kezünk a változott hőmérséklethez.
Ha a hidegtől arcunk megpirosodik és megbizonyosodtunk, hogy azt nem emésztési vagy vérkeringési zavar idézte elő, mossuk le naponta kétszer, reggel és este a következő szerrel: 40 g rózsa.víz, 40 g narancsvirágvíz és 4 g borax.
Közelednek a téli ünnepek. Hogy majd teljes legyen az örömünk, és előnyös, vonzó a megjelenésünk, ne feledjük ki a napi programból a szépségápolást sem.
Különösen a kézápolásra fordítsunk figyelmet, mert a kezeken most jobban meglátszanak a fokozott házi munka nyomai. Őrizzük meg a kezek hajlékonyságát, s ezért hetente masszírozzuk meg csombor-párlattal és naponta tisztítsuk meg citromlével.
Időnként mossuk meg hajunkat az e könyvben ajánlott anyagok és vizek egyikével, melyet megfelelőnek tekintünk, s csak utána rakassuk be hajunkat. Gondosan tisztítsuk meg az arcbőrt, kamillateás gőzölés után távolítsuk el a fekete pontokat. Ha az év más időszakában nem is alkalmazzuk rendszeresen az arcpakolásokat, legalább most készítsünk a bőrünknek legjobban megfelelő pakolást. Ne fogyasszunk túlzottan nehéz ételeket és szeszes italokat, kíméljük gyomrunkat és ezzel együtt arcbőrünket is, a rövid időn belül feltétlenül bekövetkező megerőltetésektől.
A nehéz, fárasztó napok után vegyünk egy-egy nyugtató fürdőt. Hatásuk gyors.
_____________________________
Mielőtt kilépnénk a lakásból, kenjük be arcunkat nappali krémmel. Viseljünk meleg cipőt és vastag kesztyűt. Amikor a hidegből melegbe lépünk, a kesztyűt néhány pillanatig tartsuk még kezünkön, hogy hozzászokjon kezünk a változott hőmérséklethez.
Ha a hidegtől arcunk megpirosodik és megbizonyosodtunk, hogy azt nem emésztési vagy vérkeringési zavar idézte elő, mossuk le naponta kétszer, reggel és este a következő szerrel: 40 g rózsa.víz, 40 g narancsvirágvíz és 4 g borax.
Közelednek a téli ünnepek. Hogy majd teljes legyen az örömünk, és előnyös, vonzó a megjelenésünk, ne feledjük ki a napi programból a szépségápolást sem.
Különösen a kézápolásra fordítsunk figyelmet, mert a kezeken most jobban meglátszanak a fokozott házi munka nyomai. Őrizzük meg a kezek hajlékonyságát, s ezért hetente masszírozzuk meg csombor-párlattal és naponta tisztítsuk meg citromlével.
Időnként mossuk meg hajunkat az e könyvben ajánlott anyagok és vizek egyikével, melyet megfelelőnek tekintünk, s csak utána rakassuk be hajunkat. Gondosan tisztítsuk meg az arcbőrt, kamillateás gőzölés után távolítsuk el a fekete pontokat. Ha az év más időszakában nem is alkalmazzuk rendszeresen az arcpakolásokat, legalább most készítsünk a bőrünknek legjobban megfelelő pakolást. Ne fogyasszunk túlzottan nehéz ételeket és szeszes italokat, kíméljük gyomrunkat és ezzel együtt arcbőrünket is, a rövid időn belül feltétlenül bekövetkező megerőltetésektől.
A nehéz, fárasztó napok után vegyünk egy-egy nyugtató fürdőt. Hatásuk gyors.
_____________________________
Forrás:
A zöldség, a gyümölcs...és a szépség
Kaleidoszkóp, Bukarest, 1968
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése