2011. augusztus 18., csütörtök

Kis titkok, nagy hatások


,,Az a dolog, aminek nekikezdtünk,
olyan, mintha már félig megtettük volna:
merj hát nekikezdeni” 
HORATIUS
      Ha megelégszünk csupán annyival, hogy ezt a kis könyvecskét elolvassuk, a befektetés nem lesz elegendő. Néhány oldal egyszerű elolvasása semmivel sem fogja megváltoztatni valakinek a külső megjelenését. A döntő lépést az jelenti majd, amikor az ajánlott recepteket és tanácsokat alkalmazni is fogjuk. Ne halasszuk ezt a pillanatot fáradtságra vagy elfoglaltságra való hivatkozással. Próbáljunk csak visszagondolni, hányszor találunk időt semmiségekre, és hogy minden nap két dolog között hány percet töltünk el fölöslegesen, haszontalanul. Nem érdemelünk-e akkor annyit, hogy a napnak egy elenyésző kis részét saját ápolásunkra fordítsuk?
      Kezdjük először is azzal, hogy emlékezetbe véssük, mi az, ami a mi bőrünknek megfelel. Megjelöljük azokat az oldalakat, ahol olyasmiről van szó, ami közvetlenül érdekel. A könyvecskét kéznél tartjuk, hogy megtakarítsuk azt az időt, amikor más könyvek vagy folyóiratok között kellene keresgélnünk utána. Ezenkívül az a tény, hogy egyre a szemünk előtt van, kezdetben ahhoz is hozzásegít majd, hogy ne feledjük el saját magunkkal szembeni kötelezettségeinket.
      Idővel ezek majd megszokottá válnak.
      Azután tanuljuk meg azt, hogy minden körülményt saját érdekünkre hasznosítsunk.
      Használjuk ki például az esőt. Amint megeredt az eső, sietve tegyünk ki a teraszra vagy az udvarra néhány edényt, melybe az esővíz összegyűl. Aztán vegyünk fel esőkabátot, kössük jól le hajunkat és induljunk el a városba bevásárolni, vagy tegyünk meg egy hosszabb utat - amint úgyis meg kellett volna egy napon tenni. Hagyjuk közben, hogy az eső csapkodja az arcunk bőrét. Ha meleg az idő, akár egy órát is járhatunk az esőben, ha azonban hideg van. csökkentsük a sétát félórára. Ilyenformán az esővíz - mely mint tudjuk, kiváló mosdóvíz is - valódi zuhany módjára serkenteni fogja a vérkeringést.
      Sohase dobjuk el a limonádé vagy saláta készítésére elhasznált citrom héját. A citrom belső héja táplálja és tisztítja a bőrt. A citromlé kiváló kéztisztító szer. Az, aki rendszeresen púderezi és festi az arcát, használjon az arc letisztítására citrom levébe mártott gézdarabkát. Az arcbőr ezáltal fényessé, világossá válik. Az előző oldalakon ajánlott lemosószerek és toalettvizek elvben a vízzel és szappannal való szokásos mosdás helyettesítésére szolgálnak. Használjuk tehát őket reggel és este abban az időben, amit amúgy is mosakodásra használtunk volna. Az az idő, ami az arcbőrre alkalmazott lemosó szer vagy nedv felszáradásához szükséges, felhasználható olvasásra, kötésre vagy esetleg egy szekrényrendezésre. Mindenesetre ebben az időközben ne sepregessünk, és ne töröljünk port, mert a felszálló por az arcbőrre telepszik, ami miatt nemcsak a kezelés nem fog használni, hanem kétségtelen, hogy ártalmas lesz.
      Az egyetlen idő, amit kizárólag a, szépségápolásnak kell szentelnünk, az, amikor pakolást alkalmazunk az arcra. Ilyenkor fekve maradunk, teljes nyugalmi állapotban, csukott szemekkel. De ha arra gondolunk, hogy az ilyen pakolást hetente egyszer, sőt kéthetenként vagy éppen még ritkábban alkalmazzuk, a bőrtől függően, könnyen számot adhatunk, hogy nem túlságosan nagy áldozatról van szó. Így tehát egy csepp akarat, ami a kezelés megkezdéséhez szükséges, és a napi kitartás a folytatáshoz bőségesen megfizetnek az elért pozitív hatásokkal.

Nyugtató fürdők – a szépségápolás segédeszközei
      Nehéz napja volt? Kimerültnek érzi magát, és homlokát mintha vaskarika szorítaná? Próbáljon meg levendula-fürdővel felfrissülni.
      Jó, ha ilyen körülményre előkészítünk egy kis géz-zsákocskát, melybe 200 g levendulavirágot teszünk. Megtöltjük a kádat, és a víz hőmérsékletét úgy igazítjuk, hogy ne haladja meg a 38 C fokot. (Egyszerű orvosi hőmérő sikerrel használható mérőeszközként.) Süllyesszük a zsákocskát a kádba. Néhány perc múlva bújjunk be a fürdőkádba, nyújtózzunk ki úgy, hogy közben a tarkót jégzacskóra támasszuk. Használható erre a célra egyszerű négybe hajtogatott törülköző is, melybe jégkockákat vagy jégdarabokat tettünk. Fél óra alatt ez a kezelés - mely mindenkinek rendelkezésére állhat - teljesen elűzi a fáradtságot és valósággal újjáéleszt.
      Íme, most még egy fürdő receptje - melynek gyors nyugtató hatása van.
      4 liter vízben megfőzünk 1 kg hársfavirágot. A főzetet gézen vagy a szűrőbe helyezett vattacsomón átszűrjük. Miután megtöltöttük a kádat kb. 39 C fokos vízzel, beöntjük a teát, és 20-30 percet maradunk a fürdőben.
      Ennek a fürdőnek idegcsillapító hatása mellett az a tulajdonsága is megvan, hogy bársonyossá teszi a bőrt.
      Ugyanilyen puhító hatást érhetünk el langyos búzakorpa fürdővel is.

_____________________________
Forrás:
A zöldség, a gyümölcs...és a szépség
Kaleidoszkóp, Bukarest, 1968