2010. szeptember 17., péntek

A nyak

      Ne hanyagoljuk el a nyakat. Ha nem törődünk vele, nagyon hamar ráncosodik, és azonnal elárulja a kort. Ezenkívül nagyon rossz szolgálatot teszünk saját magunknak, ha társaságban megjelenünk szépen kikészített arcbőrrel, melynek folytatásán előtűnik egy ráncos nyak, melyen lötyög a szürke, petyhüdt bőr. Íme, miért van szükség az arcra fordított figyelmet a nyakra is kiterjeszteni. Helyes, egyenes testtartás és éjszaka párna nélküli alvás az első teendők, melyek a toka képződését és a nyak ráncosodását meggátolják. A hideg tus, a nyak masszírozása és torna egészíti ki a szükséges ápolást. A nyakbőrt éppen úgy „táplálni” kell, mint az arcbőrt, tehát az arcbőrre használt krémet terjesszük ki a nyakra is.
      Ha a nyakbőr petyhüdt, száraz, színe sárgásszürke, a következőképpen járunk el: 1 liter esővízben felfőzünk egy tetőzött kanál mályvagyökeret és egy maréknyi kamillateát (székfűvirágot) mindaddig, amíg a folyadék felére csökken. Ezután szűrjük át, és hagyjuk kihűlni. Másik edénybe tegyünk egy kanál keményítőt és adjunk hozzá kezdetben egy keveset a kihűlt főzetből, keverjük jól el, majd töltsük hozzá az egész mennyiséget. Hajlítsunk négyrét egy gézdarabot, mártsuk be a keverékbe és terítsük a nyakra. Ismételjük meg a borogatást. Majd végül mossuk le esővízzel.
_____________________________
Forrás:
A zöldség, a gyümölcs...és a szépség
Kaleidoszkóp, Bukarest, 1968

2010. szeptember 3., péntek

Abba akarja hagyni a dohányzást?

      Bizonyára mindenki tudja, milyen károsan hat a dohányzás a szépségre és mennyire aláaknázza az egész szervezet egészségét. Tudjuk, de mégsem tudunk egykönnyen lemondani a cigarettáról. Ha azonban mégis le óhajtunk mondani a dohányzásról, a kapcsos korpafű (Lycopodium) értékes szövetségesünk lehet, éppen úgy, mint a kígyózó korpafű, mely az ország számos vidékén elterjedt. Ezek ugyanahhoz a növénycsaládhoz tartoznak, és közös tulajdonságuk, hogy csodálatos gyógyszert képeznek, mely teljesen megszünteti a dohányzási vágyat. Igyunk főzetükből reggel éhgyomorra egy-egy pohárral, és elviselhetetlennek fogjuk érezni a nikotin izét vagy a cigaretta füstjét. Ennek a főzetnek van néha másodlagos hatása is, mert néhány óra után könnyebb hányást okozhat. Ez azonban teljesen ártalmatlan a szervezetre nézve. A lényeg az, hogy alig 4-5 napig tartó kezelés után a szervezetben olyan változást okoz, amely tűrhetetlenné teszi a cigarettafüstöt, és ezt a hatást sokáig megőrzi.
      Ha rászántuk magunkat arra, hogy abbahagyjuk a dohányzást, akkor használjuk ki a szabad nyári reggeleket és gondoskodjunk korpafűtartalékról. Ez a növény inkább a havasok vidékén, hegyoldalakon, szakadékok mentén és árnyékos helyeken díszlik.


_____________________________
Forrás:
A zöldség, a gyümölcs...és a szépség
Kaleidoszkóp, Bukarest, 1968